Lombardia – nejbohatší region v Itálii

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Lombardia > Lombardia – nejbohatší region v Itálii
Lombardia - Santa Caterina del Sasso (Lago Maggiore)

Lombardia – nejbohatší region v Itálii

Lombardia - Santa Caterina del Sasso (Lago Maggiore)
Lombardia – Santa Caterina del Sasso
(Lago Maggiore)

Lombardia je nejbohatší region v Itálii, který každoročně navštíví 15 milionů návštěvníků a turistů. Lombardia (česky Lombardie) si zachovala mnoho památek kulturní a umělecké hodnoty. Najdete zde přes 300 muzeí a svůj půvab mají i různé místní tradice jídla a vína.

Lombardie je rozmanitý region, kde jsou k vidění nádherné Alpy, jezera, vrchoviny i nížiny. Najdeme ji v severní Itálii, spíše v severozápadní části. Sousedí s regiony Valle d’Aosta (SZ), Piemonte (Z), Emilia-Romagna (JV), Veneto (V) a Trentino – Alto Adige (SV). Svůj název získala v 6. století podle barbarského germánského kmenu Langobardů, který vniknul do Itálie.

Provincie, nejkrásnější města a vesnice

V Lombardii žije necelých 10 milionů obyvatel a dělí se celkem na 12 provincií – Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Monza e Brianza, Pavia, Sondrio a Varese.

Milán - katedrála Duomo
Milán – katedrála Duomo

Milán je nejen známé středisko italské módy, ale je zde také nádherná katedrála. Procházka po střeše katedrály je nezapomenutelným zážitkem. V chrámu Santa Maria delle Grazie je pak k vidění slavná „Poslední večeře“ od Leonarda da Vinci.

K vidění jsou v tomto regionu ale i další města a vesnice, jako například Bergamo, Brescia, Como, Certosa di Pavia, Cremona, Lecco, Mantova, Monza či Pavia. Krásné je i Livigno, jedno z mnoha lyžařských středisek, které v Lombardii jsou.

Jezera

V Lombardii je velká koncentrace jezer. Každé z nich má svůj půvab.

Lago di Garda
Lago di Garda
  • Gardské jezero – Lago di Garda (370 km2) – největší jezero v Itálii se spoustou nádherných výhledů
  • Lago Maggiore (212 km2) – druhé největší v Itálii, ročně se zde vyloví cca 150 tun ryb, část jezera je ve Švýcarsku
  • Komské jezero – Lago di Como (146 km2) – fjordovité jezero, patří mezi nejhlubší v Evropě (hloubka 410 m)
  • Lago d’Iseo (65 km2) – šesté největší v celé Itálii
  • Luganské jezero – Lago di Lugano (49 km2) – je rozmanité, je zde mnoho lázeňských center, pobřeží láká turisty
  • Lago di Varese (15 km2) – tak jako většina italských jezer je ledovcového původu a vzniklo před cca 15 000 lety
  • Lago d’Idro (11 km2) – je ledovcového původu a část jezera se nachází v regionu Trentino – Alto Adige

Lombardská kuchyně

Přestože má lombardská kuchyně 262 tradičních pokrmů, nepatří mezi ty nejvyhlášenější. Má ale své trumfy, které tento region proslavily. Lombardie produkuje 40 % národní produkce mléka. Proto odtud pochází italské sýry, jako jsou například Gorgonzola, Grana Padano, Mascarpone či Taleggio.
Co se týče italského vína, mezi nejvyhlášenější vinařské oblasti patří Oltrepò Pavese a Valtellina, které jsou známé pro svá červená vína. Naopak výborná bílá šumivá vína najdete v oblasti Franciacorta.

Panettone
Panettone di Milano

Jako téměř všechny regiony, i Lombardie má své místní pečivo, pivo, maso a uzeniny. Masové pokrmy lombardské kuchyni dominují. Můžete ochutnat pokrmy z plátků telecí kližky s morkovou kostí zvanou ossobuco, milánský řízek cotoletta alla milanese či vepřovou směs s kapustou cassouela. Z těstovin dávají přednost spíše těm plněným, jako jsou ravioli nebo tortellini.

Mezi další tradiční pokrmy tohoto regionu patří kukuřičná kaše Polenta, známé šafránové rizoto Risotto alla Milanese nebo Gnocchi di patate (bramborové noky) – zejména Gnocchi di zucca (dýňové noky). Z dezertů je nám nejznámější typický italský vánoční bochánek Panettone, který pochází z Milána. Z oblasti Cremony pochází zajímavá přísada – ovocná hořčice (Mostarda di Cremona či Mostarda di frutta).

Závěrem

Příznivci fotbalu ví, že v Miláně sídlí dva celosvětově známé fotbalové kluby – AC Milán a Inter Milán. Ať už navštívíte Lombardii kvůli fotbalu, lyžování, poznávání měst nebo z jiného důvodu, určitě nebudete zklamáni. Horská scenérie a pohled na lombardská jezera neomrzí.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na