Udine – město v severní Itálii

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Friuli - Venezia Giulia > Udine – město v severní Itálii
Udine - město v severní Itálii

Udine – město v severní Itálii

Udine je město v severní Itálii, v regionu Friuli – Venezia Giulia. Jedná se o příjemné italské město, které stojí za vidění. Z dob Benátské republiky jsou zde patrné jisté architektonické prvky, které činí město rozdílnějším než je 71km vzdálený Terst (Trieste). V Udine žije 97 754 obyvatel (údaj k 30. 6. 2022).

Památky a zajímavá místa

Udine - kolonáda s hodinovou věží
Udine – Loggia di San Giovanni
Udine - Loggia del Lionello
Udine – Loggia del Lionello

Prohlídku je ideální začít na náměstí Piazza della Libertà, které je přirozeným centem města. K vidění je zde nádherná lodžie s portikem (z roku 1533) a s hodinovou věží Loggia di San Giovanni. Vítězný oblouk uprostřed kolonády vede do Chrámu padlých (Tempio dei Caduti). Naproti určitě nepřehlédnete nádhernou radnici Loggia del Lionello, zdobenou bílým a růžovým mramorem. Stavba pochází z 15. století a je krásným příkladem benátské gotiky.

Udine - Castello
Udine – Castello

Za náměstím, nahoře na kopci stojí hrad Castello ze 16. století, který sloužil jako sídlo benátských vládců. V současnosti je sídlem hned několika muzeí a galerií – Museo Friulano della Fotografia, Galleria dell’Arte Antica, Museo Archeologico a Museo del Risorgimento.

Udine - Duomo
Udine – Duomo

Fanoušci děl benátského malíře Giambattisty Triepola si mohou prohlédnout jeho fresky a další díla v krásném paláci Palazzo Arcivescovile, v Galleria del Tiepolo. Další jeho díla jsou v románské katedrále Duomo, která byla upravena do barokního stylu v 18. století.
Pokud se spíše zajímáte o kulturu a tradice regionu, navštivte zdejší Museo Etnografico del Friuli, které se nachází v blízkosti náměstí Piazza Garibaldi.

Udine - Piazza Mateotti
Udine – Piazza Mateotti
Udine - kostel San Giacomo
Udine – kostel San Giacomo

Druhým, a neméně významným, náměstím je Piazza Matteotti, kde se dříve pořádaly různé turnaje, slavnosti, divadelní představení a samozřejmě trhy. Ty se zde konají dodnes, spolu s dalšími festivaly a kulturními akcemi. Kašna uprostřed náměstí pochází z poloviny 16. století. Za povšimnutí stojí též kostel San Giacomo s venkovním oltářem na balkoně kostela.

Závěrem

Udine – město v severní Itálii, je možné prohlédnout si pohodlně za půl dne. Pokud ovšem chcete nasát jeho atmosféru, případně ochutnat jedno z nejlepších italských prosciutt, které se nachází v nedalekém městě San Daniele del Friuli, rezervujte si na pobyt cca 2 dny.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na