Riva del Garda – výchozí bod

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Riva del Garda – výchozí bod
Riva del Garda

Riva del Garda – výchozí bod

Riva del Garda
Riva del Garda

Riva del Garda, druhé největší město u Gardského jezera (Lago di Garda), je skvělý výchozí bod k prozkoumání celého jezera. Město se nachází na nejsevernějším cípu jezera, v regionu Trentino – Alto Adige, v severní Itálii. Žije zde 17 722 obyvatel (k 31. 10. 2021) a je důležitým obchodním centrem.

Riva del Garda se nachází necelých 50 km jihozápadně od malebného alpského města Trento (Trident). Město je oblíbeným letoviskem a ideální pro ty, kteří chtějí trávit svůj čas a dovolenou aktivním způsobem. Jsou zde totiž skvělé podmínky pro pěší turistiku, ferraty, jízdu na kole a vodní sporty (canoying, jachting, windurfing, kitesurfing, plachtění a další).

Památky a zajímavosti

Městečko Riva del Garda žije především z turistického ruchu. Nabízí krásné náměstí s arkádami, které se nachází v blízkosti starého přístavu, hezké pláže, úzké uličky plné butiků, obchůdků s obuví a spoustou kaváren a restaurací vybízejících k posezení.

Dominantou města je pevnost Bastione di Riva s nádherným výhledem na celé město. Spatřit ji můžete na úpatí hory Monte Rocchetta. Pevnost byla postavena na počátku 16. století a sloužila k ochraně vesnice a jejích obyvatel. V roce 1703 ji však zničila francouzská vojska a pevnost se tak stala nepoužitelnou. Lesem se k ní dostanete za pár minut.

Riva del Garda - Torre Apponale
Riva del Garda – Torre Apponale
Riva del Garda - Palazzo Municipale a Palazzo Pretorio
Riva del Garda – Palazzo Municipale a Palazzo Pretorio

Za pomyslný střed města je považováno náměstí Piazza 3 Novembre, kterému dominuje 34 metrů vysoká věž Torre Apponale. Pochází ze 13. století, a pokud se chcete pokochat výhledem z věže, budete si muset vyšlápnout 165 schodů. Pozorný turista si může všimnout pozlaceného anděla na vrcholu věže. Je to Anzolim de la Tor, jeden se symbolů města. Na stejném náměstí je dále k vidění Palazzo Pretorio z roku 1375 a radnice (Palazzo Municipale).

Riva del Garda - výhled na jezero
Riva del Garda – výhled na jezero

Vodní hrad s padacím mostem z roku 1124 najdete jen pár minut od Piazza 3 Novembre. Jedná se o scaligerský hrad Rocca, ve kterém ovšem v současné době sídlí občanské muzeum (Museo Civico), muzeum MAG – Museo Alta Garda a obrazová galerie. Během své existence prošel hrad mnoha proměnami až do podoby, kterou vidíte dnes. Pokud navštívíte městečko Riva del Garda v období Vánoc, neváhejte a zajděte se podívat do domu Santy Clause (Casa di Babbo Natale), který se každoročně otevírá právě zde.

Za zhlédnutí stojí také osmiboký barokní kostel Chiesa dell’Inviolata, který pochází z roku 1636.

Závěrem

Marmitte dei Giganti
Marmitte dei Giganti

Závěrem pro vás máme ještě dva tipy na výlety v okolí. Přibližně 3 km severozápadně od severního konce jezera Lago di Garda můžete obdivovat dvojici vodopádů padajících do vertikální jeskyně (Cascate del Varone). Vodopády jsou 100 metrů vysoké a vytékají z jezera Tenno (Lago di Tenno). Pojmenovány byly v roce 1874 podle nedaleké obce Varone.

Druhý výlet je na přírodní památku Marmitte dei Giganti, na kterou se dostanete z panoramatické silnice, kde pořídíte spoustu krásných fotografií. Auto lze nechat nahoře na parkovišti. Budete muset jít kousek dolů po silnici, kde není chodník. Asi po 100 metrech uvidíte po pravé straně cestu, kterou se dáte. Dovede vás na místo. Samotná přírodní památka vznikla díky roztáté vodě z ledovců, smíšené s kameny a pískem, které vyvinuly erozní činnost a vznikly tak tyto velké ledovcové studně. Připomínají obrovské hrnce a podle legendy prý sloužily k uhašení žízně obrů.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Článek „Riva del Garda – výchozí bod“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na