Terst (Trieste) – přístavní město severní Itálie

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Friuli - Venezia Giulia > Terst (Trieste) – přístavní město severní Itálie
Castello di Miramare

Terst (Trieste) – přístavní město severní Itálie

Terst (Trieste) je přístavní město severní Itálie, které v roce 2020 mělo přes 200 000 obyvatel. Nejedná se tedy o žádné malé městečko. Terst je hlavním městem regionu Friuli-Venezia Giulia a začátkem 20. století bylo obchodně velkým rivalem Benátek, ale toto období netrvalo příliš dlouho.

Památky a zajímavosti

Piazza dell'Unità d'Italia a radnice Municipio
Piazza dell’Unità d’Italia a radnice Municipio

Za hlavní náměstí se považuje Piazza dell’Unità d’Italia, které je ze tří stran obklopeno hned několika budovami v neoklasickém stylu. Za zmínku stojí například budova Municipio (radnice) nebo sídlo vlády.
Čtvrtá strana náměstí je spojená s dlouhým nábřežím, kde občas zakotví obrovská loď a kde také najdete akvárium Acquario Marino.
Ve městě si můžete také prohlédnout ruiny římského divadla (Teatro Romano di Trieste). Za prohlídku pak určitě stojí katedrála Cattedrale di San Guisto a na kopci je pak hezká pevnost Castello di San Giusto, odkud je nádherný panoramatický výhled na Terst. Součástí hradu je i muzeum Museo Civico, které zaujme svou sbírkou brnění a historických zbraní. Další muzeum také najdeme na kopci – Museo di Storia ed Arte. V tomto muzeu můžete (jak už název napovídá) obdivovat různé historické a umělecké artefakty.

Terst (Trieste)
Terst (Trieste)

Okolí Terstu

Castello di Miramare
Castello di Miramare

Jižně od centra Terstu se nachází bývalý starý mlýn Risiera San Sabba, který připomíná temné časy. Mlýn byl přebudován na koncentrační tábor, kde je dnes muzeum, dokumentující zvěrstva, která byla nacisty páchána.
Pouhých 10 km opačným (západním) směrem od Terstu si prohlédněte nádherný, až pohádkový hrad Castello di Miramare, který nechal postavit arcivévoda Maxmilián. Pevnost bývala jeho letním sídlem. V jeho blízkosti jsou krásné zahrady i s malou kavárnou, kde se můžete občerstvit.
Ještě o kousek dále, stejným směrem, navštivte krásný hrad Castello di Duino, který pochází ze 14. století a úplně vybízí k romantické procházce po útesech.
Nedaleko pevnosti Miramare, směrem do vnitrozemí je další turistická atrakce, kterou si nenechte ujít. Jedná se o obrovskou jeskyni Grotta Gigante. Součástí je i muzeum a velká zahrada, kde si můžete dát piknik.

Terst (Trieste) – přístavní město severní Itálie a jeho okolí rozhodně mají návštěvníkům co nabídnout. Nezapomeňte nás sledovat facebooku, kde můžete zanechat komentář k tomuto článku i mnoha dalším.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – připravujeme speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.

Sdílej na