Friuli – Venezia Giulia: Od hor až k moři

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Friuli - Venezia Giulia > Friuli – Venezia Giulia: Od hor až k moři
Friuli - Venezia Giulia

Friuli – Venezia Giulia: Od hor až k moři

„Friuli – Venezia Giulia: Od hor až k moři“, tak by se dal popsat tento krásný italský region, který se nachází v severní Itálii, a přímo vybízí k návštěvě. Sousedí s regionem Veneto (Z), Jaderským mořem (J), s Rakouskem (S) a se Slovinskem (V). Tento region se pyšní nádhernou přírodou, bohatou historií a kulturou, a také vynikající kuchyní.

Friuli – Venezia Giulia (česky Furlansko – Julské Benátsko) je region, který se rozkládá na ploše více než 7 800 km² a žije v něm přibližně 1,2 milionu obyvatel. Skládá ze čtyř provincií: Pordenone, Udine, Gorizia a Terst.

Města a zajímavá místa

Castello di Miramare
Castello di Miramare

Hlavním městem regionu je Terst (Trieste). Město leží na pobřeží Jaderského moře a je známé svým přístavem, který je jedním z nejvýznamnějších v Itálii. V Terstu se nachází mnoho historických památek, jako například katedrála Cattedrale di San Giusto s výhledem na město a moře. Největším náměstím je Piazza dell’Unità, které se pyšní nádhernou mořskou panoramou. V blízkosti Terstu můžete navštívit romantický zámek Castello di Miramare.

Udine - Duomo
Udine – Duomo

Dalším významným městem v regionu je Udine, které je hlavním městem provincie Udine. Město je známé svými historickými památkami, jako například zámkem (Castello di Udine) nebo katedrálou (Duomo di Udine). Město je také významným kulturním centrem, kde se konají různé festivaly a kulturní akce.

Neméně zajímavým místem v regionu je pak město Gorizia, které se nachází na hranici s Slovinskem. Město je rozděleno řekou Isonzo na italskou a slovinskou část. V Gorizii najdete mnoho historických památek, jako například hrad (Castello di Gorizia), katedrálu (Cattedrale di Sant’Ignazio) a mnoho dalších.

Kuchyně regionu Friuli – Venezia Giulia

Region Friuli – Venezia Giulia má bohatou kulinářskou tradici, která zahrnuje mnoho chutných specialit. Nejznámější z nich je Prosciutto di San Daniele DOP. Další specialitou je vánoční kynutý bochánek gubana, plněný sušeným ovocem a ořechy. Místní obyvatelé také milují tyčinky grispolenta a další druhy typického italského pečiva.

Mezi další typická jídla patří brovada, tuřín naložený ve víně, dále cjalsons (cialzons), plněné taštičky z bramborového těsta, a frico, smažené bramborové placičky s cibulí a sýrem Montasio. Při návštěvě Friuli – Venezia Giulia určitě nezapomeňte ochutnat tyto lahůdky a další regionální speciality.

A pokud rádi ochutnáte také italská piva, nenechte si ujít ta z místních pivovarů Castello di Udine a Theresianer.

Region Friuli-Venezia Giulia je známý svými kvalitními italskými víny, a to zejména bílými. Mezi nejznámější odrůdy patří Tocai Friulano, Pinot Grigio, Sauvignon, Chardonnay a Ribolla Gialla. Tyto odrůdy jsou používány pro výrobu různých typů vín, včetně svěžích a ovocných bílých vín, aromatických vín s vyšší kyselostí a vín s plným tělem a delikátní chutí.
Další významnou odrůdou je Refosco dal Peduncolo Rosso, červené víno s plnou chutí a vysokou kyselostí, které se nejlépe hodí k těžším pokrmům. Mezi další červené odrůdy patří Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot a Schioppettino.
V regionu se také nachází několik významných vinařských oblastí, jako je Collio, která je známá pro své bílé víno s jemnou a delikátní chutí, a Colli Orientali del Friuli, která se zaměřuje na produkci kvalitních vín z odrůd Tocai Friulano a Pinot Grigio.
Kromě toho v regionu existuje také mnoho menších, rodinných vinařství, které se zaměřují na výrobu místních odrůd a mnohdy nabízejí degustační zážitky pro návštěvníky.

Závěrem

Tarvisio (Lussari)
Tarvisio (Lussari)

Region Friuli – Venezia Giulia je úžasný tím, že si zde můžete užít jak zimní dovolenou, díky četným lyžařským střediskům (Sella Nevea, Tarvisio, Forni di Sopra a další), tak letní dovolenou. Region totiž nabízí i populární přímořská letoviska jakými jsou např. ostrov Grado, letovisko Lignano Sabbiadoro a další.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na