Velikonoce v Itálii (Pasqua)

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Kultura > Velikonoce v Itálii (Pasqua)
Velikonoce v Itálii (Pasqua)

Velikonoce v Itálii (Pasqua)

Velikonoce v Itálii (Pasqua) jsou hned po Vánocích (Natale) dalším velkým křesťanským svátkem. Velikonoce nemají pevně stanovené datum, kdy se slaví, ale vždy se jedná o březnovou nebo dubnovou neděli. Stejně tak, jako v České republice.

Velký pátek a Bílá sobota (Venerdì Santo e Sabato Santo)

Velikonoce v Itálii (Pasqua)

V Itálii začíná velikonoční období na tzv. Velký pátek (Venerdì Santo), kdy se slaví Kristova smrt. Když to situace dovolí, tak někteří Italové odjíždí na dovolenou a využijí tak prodloužený víkend.
Někteří chodí v sobotu (Sabato Santo) do kostela a připravují hostinu na nedělní sváteční oběd. Italové často připravují pokrmy se skopového nebo jehněčího masa. Typickým sladkým svátečním dezertem je pak obdoba vánočního panettone a pandoro, která se jmenuje colomba di pasqua („velikonoční holubice“). Není to ale zdaleka jediný dezert. Existují i další velikonoční tradiční pokrmy.

Velikonoční neděle (Pasqua)

V neděli se slaví Velikonoce (Pasqua). Z hlediska náboženství jde o Kristovo vzkříšení, a proto mají Velikonoce pro křesťany tak důležitý náboženský význam. Tradičním symbolem italských Velikonoc jsou vajíčka. Obvykle jsou ale čokoládová a především jsou určená pro děti. Ovšem i dospělí si rádi vyměňují čokoládová vajíčka. Často se uvnitř nachází nějaké malé překvapení.

Velikonoční pondělí (Pasquetta)

Velikonoční období uzavírá Velikonoční pondělí, v Itálii nazývané Pasquetta, ale také Lunedì di Pasqua nebo Lunedì dell’Angelo. V tento den je v Itálii statní svátek a ti, kteří nejeli na prodloužený víkend, tak alespoň v tento den vyrážejí na výlet nebo piknik s přáteli či známými. Někteří se ovšem rozhodnou strávit čas s rodinou, stejně jako o Vánocích. To záleží rodina od rodiny a region od regionu.

Závěrem

České a italské Velikonoce mají mnoho společného – okruh rodiny a přátel, výlety či prodloužené víkendy, pondělní státní svátek a podobně. Pomlázku, básničky, pentličky, předávání vařených vajíček nebo obcházení koledníků od domu k domu ale Italové neznají. Preferují čokoládová vajíčka, ale neschovávají je dětem po zahradě tak, jako to dělají Britové :-). Dá se říci, že Velikonoce v Itálii (Pasqua) jsou takovým kompromisem mezi českou a britskou tradicí.

O dalších státních svátcích v Itálii pojednává článek „Státní svátky, zvyky a tradice v Itálii„. Další zajímavosti, nejen o státních svátcích pak najdete zde.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

V období Velikonoc nabízíme v našem e-shopu některé tradiční italské velikonoční produkty.

Sdílej na