25. dubna – Den osvobození (Festa della Liberazione)

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Kultura > 25. dubna – Den osvobození (Festa della Liberazione)
Festa della Liberazione

25. dubna – Den osvobození (Festa della Liberazione)

25. dubna si Italové připomínají jako Den osvobození (Festa della Liberazione). Jedná se o výročí osvobození Itálie od fašistického režimu a nacistické okupace. Tento den nabývá zásadní vojenský a politický význam. Je to klíčový den pro italskou historii. Den, který se stal symbolem politického a vojenského vítězného boje, který vedli spojenecké ozbrojené síly, italská armáda a partyzáni během 2. světové války.

25. dubna 1945

Festa della Liberazione

Počátek konce války v Itálii byl 25. dubna 1945. Ten den vyhlásil osvobozenecký výbor všeobecné povstání na všech územích, která byla obsazena nacistickými fašisty. Všem partyzánským silám působícím v severní Itálii tak bylo naznačeno, aby zaútočili na fašistické posádky před příchodem spojeneckých vojsk. Osvobozenecký výbor (CLNAI – Comitato di Liberazione Nazionale Alta Italia), který sídlil v Miláně, a jemuž předsedali Luigi Longo, Alfredo Pizzoni, Sandro Pertini, Leo Valiani a Emilio Sereni, stanovil rozsudek smrti všem fašistickým hierarchiím včetně Benita Mussoliniho, který byl zastřelen o 3 dny později. Do 1. května byla osvobozena celá severní Itálie (Bologna 21. 4. 1945; Janov 23. 4. 1945; Benátky 28. 4. 1945). Osvobození tak ukončilo 5 let války a 20 let fašistické diktatury. Ke skutečnému konci války na italském území, s definitivním vydáním nacisticko-fašistických sil spojenecké armádě, došlo však až 3. května 1945.

25. dubna 1946 – současnost

25. duben 1946 byl prvním dnem, kdy Italové slavili Den osvobození. A je tomu tak dodnes. V tento den, kdy je v Itálii státní svátek, vyrážejí tisíce Italů do ulic, aby si připomněli odboj a partyzány, kteří v těchto letech zemřeli. A kdo vlastně byli ti partyzáni? Byli to muži, ženy, chlapci a malé organizované skupiny, kteří bojovali proti nacistické okupaci a fašistickému režimu. Vyčerpaní rychlou údernou akcí se pak snažili ukrýt v horách a lesích. Uvádí se, že titul „partyzán“ obdrželo přes 336 500 lidí, ale ve skutečnosti jich prý byla zhruba polovina.

Závěrem

O dalších státních svátcích v Itálii pojednává článek „Státní svátky, zvyky a tradice v Itálii„. Další zajímavosti, nejen o státních svátcích, pak najdete zde.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na