Boloňa (Bologna) – italské „červené město“

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Emilia - Romagna > Boloňa (Bologna) – italské „červené město“
Bologna - Due Torri

Boloňa (Bologna) – italské „červené město“

Boloňa (Bologna) - italské "červené město"
Boloňa (Bologna) – italské „červené město“

Boloňa (Bologna) – italské „červené město“. Tak se městu přezdívá kvůli cihlovým domům, kterých je toto město plné. Je to hlavní město regionu Emilia-Romagna, který se rozprostírá částečně v severní Itálii a částečně ve střední Itálii. Samotná Boloňa spadá spíše do té severní části. V roce 2020 mělo město přes 395 000 obyvatel.

Toto krásné město se také pojí s významnými automobilkami. Sídlí zde například Lamborghini a založena zde byla např. automobilka Maserati (nyní ovšem sídlí v Modeně).

Univerzitní město

Kromě toho, že je Boloňa červeným městem, označuje se i jako univerzitní město, protože právě zde byla založena nejstarší univerzita na světě. Mezi nejslavnější absolventy patří například italský spisovatel a básník Francesco Petrarca, italský básník Dante Alighieri a další.

Centrum italské gastronomie

Spaghetti al ragú
Spaghetti al ragú

Aby toho nebylo málo, Bologna a celá oblast Emilia-Romagna je vyhlášenou italskou kulinářskou destinací. Mnozí si myslí, že odsud pochází slavné „boloňské špagety“, ale ty nemají s tímto městem nic společného. To, co si tam chcete dát se v Itálii nazývá Spaghetti al ragú nebo Lasagne alla bolognese (Lasagne al ragú).

Další dobroty, které provází tuto oblast jsou například sušená vepřová šunka prosciutto, měkký vepřový salám mortadella nebo plněné těstoviny zvané tortellini.

Památky a zajímavosti

Bologna - Due Torri
Bologna – Due Torri

V Boloni najdete plno krásných podloubí s obchody, restauracemi a kavárničkami. Symbolem a největším lákadlem pro turisty jsou šikmé věže Due Torri (Torre degli Asinelli a Torre Garisenda), které se nachází na náměstí Piazza di Porta Ravegnana. Pro výstup na věž Asinelli musíte překonat 498 schodů, ale ten výhled rozhodně stojí za to.

Dalším hlavním náměstím je Piazza Maggiore, kde se nachází nedokončená katedrála San Petronio, přestože její stavba začala už v roce 1390. Nachází se zde i radnice Palazzo Comunale a další významné stavby.

Krásnou Neptunovu fontánu (Fontana del Nettuno) najdete na stejnojmenném náměstí. Hezky zdobené kostely vás naopak okouzlí na Piazza San Stefano.

Boloňa (Bologna) – italské „červené město“ má ale i další chrámy, baziliky, paláce a zajímavosti, které byste si neměli nechat ujít, pokud toto město navštívíte. Určitě nebudete litovat.


Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku, kde můžete zanechat komentář k tomuto článku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – výhledově plánujeme připravit speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.

Sdílej na