Florencie (Firenze) – kolébka umění a renesance

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Florencie (Firenze) – kolébka umění a renesance
Florencie (Firenze)

Florencie (Firenze) – kolébka umění a renesance

Florencie (Firenze) – kolébka umění a renesance. Tak by se dala popsat Florencie pár slovy. Ale pár slov na toto město nestačí. Zaslouží si mnohem víc.

Florencie je hlavním městem regionu Toskánsko a nachází se ve střední Itálii. V roce 2020 v ní žilo necelých 362 000 obyvatel. Městem protéká řeka Arno. Díky skvostným pamětihodnostem a zdejší atmosférou (a také výbornému toskánskému vínu) je Florencie mnohými považována za jedno z nejkrásnějších měst Itálie.

Památky a zajímavosti

Florencie (Firenze)
Florencie (Firenze)

Na ty nejdůležitější památky narazíte na Piazza del Duomo, kde je úchvatná katedrála Duomo se svou kupolí od florentského architekta Filippa Brunelleschiho, která dominuje nejen tomuto náměstí, ale celé Florencii. Vaší pozornosti neujde ani elegantní zvonice Campanila. Po zdolání 414 schodů je z ní nádherný výhled. Další významnou památkou je osmiboká budova křtitelnice Battistero s několika bronzovými dveřmi, které jsou skvělou ukázkou rané renesance. Východně od katedrály stojí za vidění také Museo dell’Opera del Duomo.

Michelangelova socha Davida
Michelangelova socha Davida


Pokračujte ulicí Via dei Calzaiuoli okolo kostela Orsanmichele až na náměstí Piazza della Signoria, kde uvidíte například Neptunovu fontánu a mnoho sochařských děl, mezi nimiž i repliku Michelangelova Davida. Na náměstí si též prohlédněte impozantní palác připomínající pevnost – Palazzo Vecchio. Vedle pak nezapomeňte navštívit (pokud jste milovníci umění) uměleckou galerii Galleria degli Uffizi.

Florencie (Firenze) - Ponte Vecchio
Florencie (Firenze) – Ponte Vecchio


Kolem ní se pak dostanete k slavnému mostu Ponte Vecchio, který pochází z poloviny 14. století. Most je plný drahých obchůdků a věčně plný turistů. Za mostem pak uvidíte jeden z největších florentských paláců Palazzo Pitti, jehož součástí je, mimo jiné, i 8 muzeí a krásná udržovaná zahrada Giardino di Boboli.
Z dalších florentských památek si nenechte ujít například kostel San Lorenzo, galerii Galleria dell’Accademia nebo honosně zdobený kostel Santa Croce.

Závěrem

Florencie (Firenze), oprávněně nazývána „kolébka umění a renesance“ stojí rozhodně za vidění. Pokud jste navíc milovníky umění a chcete si prohlédnout florentská galerie a muzea, jeden den vám na toto nádherné město rozhodně stačit nebude. Do muzeí a galerií jsou bohužel delší fronty.


Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – výhledově plánujeme připravit speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.Sdílej na