Toscana – nejoblíbenější region v Itálii

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Toscana > Toscana – nejoblíbenější region v Itálii
Toscana (Toskánsko) - nejoblíbenější region v Itálii

Toscana – nejoblíbenější region v Itálii

Toscana (česky Toskánsko) je některými milovníky Itálie považován za nejoblíbenější region v Itálii. A není se čemu divit. Toskánsko je velmi rozmanité a nabízí ideální rovnováhu mezi životem na vesnici a ve městě.
Tento region je zasazen do střední Itálie s malebnými háji, oblastí plných vinic a olivovníků, krásné kopcovité krajiny a sousedí s následujícími regiony: Liguria (SZ), Emilia-Romagna (SV), Marche (V), Umbria (JV) a Lazio (J).

Florencie (Firenze)
Florencie (Firenze)

Toskánko je velmi oblíbené také díky přímořským letoviskům, které nabízí. V této oblasti jsou krásné, dlouhé a čisté písčité pláže s pozvolným vstupem do moře.

Příznivci motorizmu zřejmě znají závodní okruh Mugello, který se nachází přibližně 40 minut jízdy autem z Florencie. Slavný italský motocyklový závodník Valentino Rossi vyhrál na tomto okruhu hned několik závodů Moto GP.

Toskánské souostroví

Souostroví mezi Korsikou a Apeninským poloostrovem patří k regionu Toskánsko a je nazýváno Toskánské souostroví. Ostrovy se nachází v Ligurském a Tyrhénském moři. Největší z nich je Elba – třetí největší ostrov v Itálii (po Sicílii a Sardinii). Nám je znám jako místo exilu vojevůdce Napoleona Bonaparte, ale také jako rodiště italského kuchaře Emanuela Ridiho, žijícího v České republice. Dalšími obydlenými ostrovy Toskánského souostroví jsou Gorgona, Capraia, Pianosa, Montecristo, Giglio a Giannutri).

Nejkrásnější města a vesnice

Toskánsko - Lucca
Toskánsko – Lucca

Nejvíce turistů zavítá do trojice proslulých destinací, kterými jsou Florencie, Pisa a Siena. Mezi další města a vesničky, které rozhodně stojí za vidění, a nejsou tak přelidněné jsou Anghiari, Arezzo, Barga, Cortona, Fosdinovo, Lucca, Montalcino, Montefioralle, Montepulciano, Monteriggioni, Pienza, Pitigliano, San Gimignano, Suvereto a Volterra.

Toskánská kuchyně

Region Toscana někteří označují za nejoblíbenější region v Itálii také díky místní kuchyni, kterou doporučujeme ochutnat. Těstoviny nejsou pro tuto oblast dominantní, ale i přesto se zde vyrábí dlouhé silné špagety, které nazývají pici.
Naopak velmi oblíbené jsou například fazole Sorana, toustíky různých chutí zvané crostini, salát Panzanella a různé toskánské polévky (acquacotta, cacciucco, pappa col pomodoro, ribollita či zuppa di farro).

Toskánci si také libují v různých pokrmech z masa. Ochutnejte pověstný grilovaný steak Bistecca alla fiorentina, marinované kuřecí plátky na grilu s bylinkami Pollo alla diavola, králíka, vepřové maso připravované na pepři nazývané Peposo nebo divočáka z oblasti Maremma. Odvážní mohou vyzkoušet místní „street food“ zvané Lampredotto (bílá houska s náplní z hovězích drštěk).

Cantuccini - mandlové sušenky
Cantuccini – mandlové sušenky

Po dobrém jídle nepohrdněte některým z výborných toskánských dezertů. Mezi nejznámější patří makronky zvané ricciarelli, mandlové sušenky cantuccini, podzimní koláč castagnaccio, nebo vánoční dezert panforte.

Nejlepší italská vína pochází právě z Toskánska. Ať už preferujete bílé nebo červené, určitě nešlápnete vedle. Mezi nejznámější vína této oblasti neodmyslitelně patří Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, Chianti Classico, Carmignano, Colline Lucchesi nebo Vernanccia di San Gimignano.
A k vínu zase patří italské sýry. Z této oblasti se jedná především o Pecorino toscano a Marzolino. Zajímavostí je, že někteří místní Toskánci si namáčejí sýry do medu nebo do marmelády.

Kromě výše zmíněných dobrot je Toskánsko proslulé výbornými oleji, které dodávají pokrmům jedinečnou chuť. Je dobrý i jen tak, na výborném místním italském pečivu.
V této oblasti, konkrétně v San Miniato a San Giovanni d’Asso, se také rodí ty nejvzácnější lanýže.

Závěrem

Ať už zavítáte do Toskánska za vínem, toskánskou gastronomií, památkami, odpočinkem či jiným dobrodružstvím, určitě nebudete litovat.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na