Caorle – oblíbené přímořské letovisko

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Caorle – oblíbené přímořské letovisko
Caorle - Santuario della Santa Marie dell'Angelo

Caorle – oblíbené přímořské letovisko

Caorle - staré město
Caorle – staré město

Caorle je oblíbené přímořské letovisko v severní Itálii. Oblíbené je nejenom u Čechů, ale také samotných Italů, dále Němců, Rakušanů nebo Poláků. Jedná se o typické letovisko s dlouhou promenádou plnou barů a restaurací. Svoje kouzlo získává především večer, kdy procházíte hezkým, ovšem v sezóně přeplněným, historickým centrem města. Caorle má něco málo přes 11 000 stálých obyvatel, ale v sezóně se připravte na velký nápor turistů a fronty u zmrzlin :-).

Caorle je město označované jako „Malé Benátky“ díky náměstím, uličkám i malebným domkům. Do první poloviny roku 1800 tvořily centrum města splavné kanály, ale ty byly postupně zasypány. V blízkosti centra si můžete všimnout bílých čar na chodnících, které označují hranice podzemního kanálu, který dříve protínal historické centrum.

Co si v Caorle můžete prohlédnout

Caorle - Santuario della Madonna dell'Angelo
Santuario della Madonna dell’Angelo

Santuario della Madonna dell’Angelo – tento kostel se nachází na začátku pláže Levante, na konci útesu, na ostrohu v Jaderském moři. Jedná se o jednu z nejstarších staveb v Caorle. Její počátky sahají až do 6. nebo 7. století. Původní budova měla tři dřevěné lodě, ale biskup Francesco Trevisan Suarez nechal v roce 1751 kostel zbourat, a přestavět na nový. Takový, jaký ho můžete vidět dnes, tedy v palladiánském stylu a pouze s jednou lodí.

Caorle - zvonice
Zvonice

Duomo di Santo Stefano – je nejstarší a nejvýznamnější stavbou v Caorle, pocházející z roku 1038. Katedrála je zasvěcena Sv. Štěpánovi (patron města) a najdete ji na náměstí Piazza Vescovado. Uvnitř jsou uchována zajímavá a významná umělecká díla a římské nálezy. Před katedrálou stojí nepřehlédnutelná zvonice válcového tvaru z 11. století. Měří 48 metrů a mírně se naklání směrem na východ. Na stejném náměstí můžete navštívit také Museo Diocesano.

Caorle - Scogliera Viva
Scogliera Viva

Scogliera Viva – při procházce po promenádě vám určitě neunikne „živý útes“. Tvoří ho kameny, do kterých umělci z celého světa vytesali různé sochy a dali tak kamenům nový život. Živý útes je, díky těmto dílům, jedním ze symbolů města. Caorle je, nejen kvůli tomu, oblíbené přímořské letovisko.

Caorle - Casoni (rybářská obydlí)
Casoni (rybářská obydlí)

Casoni jsou typická rybářská obydlí ze dřeva a bažinatého rákosí. V dnešní době se používají spíše jako sklady pro lovná zařízení. Najdete je v Laguně Caorle, nedaleko osady Vallevecchia, ve čtvrti Brussa. Právě zde je laguna s borovým lesem, dunami a pláží, kde je možné pozorovat velmi pestrou a různorodou vegetaci, flóru i faunu. V této čtvrti se nachází také Muzeum životního prostředí.

Jak se můžete v Caorle ještě zabavit

Aquapark Acquafollie – bezva zábava na celý den pro skupiny i rodiny s dětmi ve venkovním aquaparku. Areál nabízí dostatek zastíněných prostor, bazény, tobogány, prostory vhodné pro pikniky, opalování i relaxaci a další atrakce. Pro více info navštivte oficiální stránky.

Lunapark – místní lunapark otevírá ve večerních hodinách a nabízí dostatek atrakcí jak pro děti, tak dospělé.

La Perla Nera – pokud máte zájem o pirátské dobrodružství, vydejte se na palubu „Černé perly“. Po uvítacím přípitku začíná poutavá exkurze plná zábavy, spojená s plavbou podél pobřeží. Plavba trvá cca 1 a půl hodiny. Pro více info navštivte oficiální stránky.

Caorle - Orient Express
Orient Express

Orient Express – zabavit se můžete také místním vyhlídkovým vláčkem. Hlavní nástupní stanice je na Piazza Papa Giovanni XXIII. V roce 2022 jsme zaplatili 3 eura za osobu. Jízda trvá přibližně 15 minut.

V Caorle si můžete na mnoha místech zapůjčit jak klasická kola, tak i speciální kola pro více osob, a zpestřit si tak prohlídku tohoto malebného města.

Závěrem

Přímořské letovisko Caorle má rozhodně své nezaměnitelné kouzlo, a proto stojí za návštěvu. Díky pozvolnému vstupu do moře a širokým písčitým plážím je toto letovisko vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak pro lidi na vozíčku, na které město také pamatuje. Osobně bych ovšem preferovala čistější moře a ideálně žádné medúzy a komáry :-).

Pokud dáváte přednost aktivnější dovolené a máte k dispozici auto, doporučujeme udělat si výlet například do univerzitního města Padova, nádherných Benátek, opomíjeného Trevisa a nebo na kratší zastávku hezkého města Udine.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na