Piemonte – krajina lanýžů a vynikajícího vína

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Piemonte > Piemonte – krajina lanýžů a vynikajícího vína
Piemonte - oblast Langhe

Piemonte – krajina lanýžů a vynikajícího vína

Piemonte – krajina lanýžů a vynikajícího vína se nachází na severozápadě Itálie a sousedí s Francií (Z), Švýcarskem (S), italskými regiony Valle d’Aosta (SV), Ligurií (J) a Emilia-Romagna (V). S rozlohou 25 399 km² a populací okolo 4,3 milionů obyvatel patří Piemonte mezi středně velké italské regiony.

Města a zajímavá místa

Pohled na město Turín (Torino)
Pohled na město Turín (Torino)

Piemonte patří mezi regiony bohaté na kulturní a historická místa, která jsou zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější města patří Turín (Torino), hlavní město regionu, které se pyšní řadou krásných paláců a muzeí. Například Palazzo Reale (Královský palác), Museo Egizio (Egyptské muzeum) nebo Museo Nazionale dell’Automobile (Muzeum automobilů).
Dále stojí za návštěvu město Alba, které je známé svými bílými lanýži. A také město Asti, které je centrem produkce vína a má krásné historické centrum. Mezi těmito městy se nachází kopcovité území Langhe (památka UNESCO), jeden z nejznámějších vinařských regionů Itálie.
Dále město Biella, které se nachází v Alpách a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu, a malebné historické město Cuneo s krásným hradem (Castello di Cuneo).

Novara - druhé největší město regionu Piemonte
Novara – druhé největší město regionu Piemonte

Mezi další zajímavá místa patří město Ivrea s krásným středověkým centrem, kde se každý rok koná slavný Karneval bojů s pomeranči. Anebo město Novara s impozantní katedrálou a historickým centrem.
Pokud vám to čas dovolí, navštivte také další krásná města regionu. Například historické město Alessandria, plné krásných barokních paláců a kostelů. Případně město Vercelli, jehož klášter Basilica di Sant’Andrea se považuje za nejkrásnější stavbu regionu. Město je také významným centrem pro pěstování rýže, což ovlivnilo jeho kuchyni a vytvořilo několik tradičních rýžových pokrmů jako je například Risotto alla Vercellese (Panissa alla Vercellese).

Kromě měst, Piemonte nabízí i nádhernou přírodu a řadu přírodních parků. Jedná se například o Národní park Gran Paradiso, Národní park Val Grande nebo Regionální park Po.

Piedmontská kuchyně

Kuchyně regionu Piemonte se považuje za jednu z nejvýznamnějších v Itálii a je plná lahodných pokrmů a specialit. Piedmontská kuchyně se vyznačuje používáním sezónních a místních surovin a má mnoho kořenů v chudé, venkovské kuchyni. Její hlavní ingredience jsou rýže, hovězí a vepřové maso, sýry, lanýže a víno.

Mezi nejznámější speciality patří plněné těstoviny agnolotti, které se tradičně plní hovězím masem, zeleninou a sýrem. Další oblíbenou těstovinovou specialitou je tajarin, jemné nudle, které se podávají s masovou omáčkou. Dále Risotto alla Piemontese, které se podává s bílými lanýži a bollito misto, což je směs vařeného masa, zeleniny a omáček.

Fonduta (sýrová omáčka)
Fonduta (sýrová omáčka)

Mezi nejvýznamnější druhy masa v regionu patří hovězí maso z plemene Fassona a jehněčí maso z regionu Langa. Oba druhy masa jsou významné pro výrobu specialit, jako jsou brasato al Barolo (hovězí maso dušené v červeném víně) a bagna cauda (horká omáčka s česnekem a ančovičkami).

Kromě masa jsou také v regionu populární italské sýry, jako je Castelmagno, Robiola di Roccaverano a Toma Piemontese. Tyto sýry se často používají v tradičních pokrmech, jako je fonduta (sýrová omáčka) a panissa (rýžový pokrm).

Zabaione
Zabaione Foto zdroj: dolciaicucchiaio.com

Region Piemonte je také známý pro své dezerty a sladkosti, jako je Gianduiotto, čokoláda s oříškovou pastou, a Torta di Nocciole (lískooříškový dort). Dále je tu také slavný dezert zabaglione, kde se vejce a cukr šlehají s vínem a podávají se s ovocem.

K jídlu se v regionu často podávají italská vína, jako je Barolo, Barbaresco a Barbera. Ta se vyrábí z místních hroznů a považují se za jedny z nejlepších vín v Itálii.

Piedmontská kuchyně je bohatá, chutná a plná historie a tradice. Je to zážitek, který nelze opomenout při návštěvě tohoto krásného regionu.

Závěrem

Závěrem můžeme říci, že Piemonte je krásný italský region plný kulturních, historických a přírodních skvostů. Jeho města, přírodní parky a historická místa lákají turisty z celého světa. Piedmontská kuchyně je pak tou správnou lahůdkou pro každého gurmána. Pokud tedy hledáte destinaci, kde můžete spojit krásné památky s vynikající kuchyní, Piemonte je pro vás tou správnou volbou.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na