Roadtrip – cesta kolem Lago di Garda

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Lombardia > Roadtrip – cesta kolem Lago di Garda
Lago di Garda

Roadtrip – cesta kolem Lago di Garda

Roadtrip – cesta kolem Lago di Garda je skvělý tip na dovolenou, kde si snad každý přijde na své. Ať už jste milovníkem aktivních nebo válecích dovolených, gurmáni nebo dobrodruzi. Jezero Lago di Garda je největším jezerem v Itálii. Nachází se v severní Itálii, v regionech Lombardia, Trentino – Alto Adige a Veneto.

Při dovolené můžete navštívit také nedaleká města jako např. Trento (cca 50 minut severovýchodně od Riva del Garda), Brescia (cca 35 minut jihozápadně od města Salò) nebo město Verona (přibližně 30 minut východně od Peschiera del Garda).

Interaktivní mapa

Rychlý přehled

Rozloha369,98 km2Nadmořská výška65 m. n. m.
Délka51,6 kmTeplota vody v létě17°C – 27°C
Šířka17,2 kmTeplota vody v zimě6°C – 10°C
Délka pobřeží158,4 kmTeplota vzduchu v létě24°C – 32°C
Maximální hloubka346 mTeplota vzduchu v zimě5°C – 15°C

Vyrážíme na cestu

Severní část

Marmitte dei Giganti
Marmitte dei Giganti

Městečko Torbole, v severní části jezera, je hlavním lákadlem pro milovníky vodních sportů díky skvělým povětrnostním podmínkám. V blízkosti můžete s dětmi navštívit Busatte Adventure Park, kde si užijete spoustu legrace. Samotné městečko je známé tím, že když v 15. století probíhala válka mezi Benátkami a Milánem, tak právě sem dopravili válečné lodě a na jezero je zde spustili. Kousek od města se nachází zvláštní atrakce Marmitte dei Giganti. Jedná se o gigantické výběžky z doby ledové. Říkalo se, že „obři pili z obrovského hrnce“ a tak vznikl právě tento název.

Dokud máte dostatek sil, je vhodné absolvovat panoramatickou stezku Busatte Tempesta. Cestou objevíte hned několik úchvatných výhledů na jezero a hory. Z městečka Torbole následujte ukazatele směrem na Parco delle Busatte, kde je počátek cesty a občerstvení. S dalšími veřejnými občerstvovacími stanicemi nepočítejte. Cestou je ale několik laviček, kde můžete načerpat síly a pokochat se nádhernými výhledy. Stezka není vhodná pro kočárky, ale s pejskem to zvládnete.

Pohled na jezero Lago di Garda z Riva del Garda
Pohled na jezero Lago di Garda
z Riva del Garda

Jedním z nejrušnějších měst u jezera Lago di Garda je Riva del Garda. To se nachází na severním konci jezera, odkud se vám naskytne pohled na krásnou horskou scenérii tyčící se nad obrovským jezerem. Dominantou města je věž Torre Apponale, vysoká 34 metrů, která pochází ze 13. století. Věž se nachází na hlavním náměstí Piazza III. Novembre, kde si můžete dále prohlédnout Palazzo Pretorio z 2. pol. 14. století a Casa dei Comune z 15. století. Působivá je též městská brána Porta San Michele (pojmenovaná podle nedalekého kostela), dříve známá jako Porta d’Arco. Věž nad bránou dnes slouží jako zvonice.
Městečko je vhodné zejména pro milovníky sportu. Provozuje se zde horská turistika, horolezectví, windsurfing, jachting a je zde mnoho cyklistických tras.

Pokud máte chuť a čas, zajeďte se podívat ke krásnému jezeru Lago di Ledro (Ledrenské jezero), které je vzdálené pouhou čtvrthodinku západně od Riva del Garda. Jezero je dlouhé 3 km a pokud byste se rozhodli jezero obejít, připravte se na necelých 9 km chůze.

Západní část

Pokračujeme na jih po západní straně jezera Lago di Garda, kde se zastavíme v městečku Limone sul Garda. Jedná se o oblíbené turistické městečko plné kamenných domů a úzkých uliček, jehož hlavní atrakcí je tzv. citronový dům (Limonaia del Castèl), ve kterém si můžete prohlédnout expozici věnovanou pěstování citronů a muzeum.

Krásný výhled na jezero se vám naskytne, pokud dojedete do městečka Tremosine sul Garda. Cesta je ale zdlouhavější, a díky úzké silnici bývají občas cestou dopravní zácpy. Ale nakonec se cesta vždy uvolní, když vyskočí z auta pohotový Ital a ujme se řízení dopravy :-).

Lago di Garda
Lago di Garda

Ideálním místem, kde strávit den či dva je Gargnano. Je to klidnější letovisko plné kavárniček, kde můžete načerpat energii. Prohlédnout si můžete zdejší románský kostel San Francesco z konce 13. století nebo kapli San Giacomo di Calino z 11. století, vzdálenou 3 km severně od Gargnana.

Dále směrem na jih dojedeme do městečka Toscolano Maderno, které vzniklo spojením dvou osad Toscolano a Maderno. Městečko je proslulé tím, že se zde dříve vyráběl papír. Najdete zde tedy muzeum, kde si můžete prohlédnout, jak se papír vyráběl.

V bývalém nejhonosnějším letovisku, Gardone Riviera, můžete navštívit botanickou zahradu a dřívější sídlo slavného italského básníka, dramatika, spisovatele, novináře a pilota Gabriela d’Annunzia, které se nazývá Il Vittoriale. V posluchárně je zavěšeno i letadlo, se kterým létal Gabriele během 1. světové války.

Velmi krásným místem u jezera je městečko Salò. Je velmi oblíbené u jachtařů a není až tak moc přeplněné turisty. Přitom je zde klidná promenáda, historická čtvrť a krásný výhled na jezero. K vidění je zde chrám Duomo di Santa Maria Annunziata, přestavěný v 15. století v pozdně gotickém stylu a také palác Palazzo della Magnifica Patria ze 16. století. I zde se vyplatí zastavit na den či dva. 35 minut jihozápadně je možné navštívit město Brescia, kde mimo jiné můžete vidět archeologické naleziště se zříceninami Tempio Capitolino a také hrad Castello di Brescia. Naopak 15 minut jihovýchodně se nachází největší ostrov jezera Isola del Garda. Ten je ovšem možné navštívit pouze s průvodcem.

Jižní část

Přesouváme se na jih do městečka Desenzano del Garda. V městečku se můžete zajít občerstvit do jednoho z barů nebo restaurací na nábřežních náměstí Piazza Matteotti a Piazza Giuseppe Malvezzi, kde si můžete prohlédnout kostel Chiesa di Santa Maria Maddalena.

Sirmione - Rocca Scaligera
Sirmione – Rocca Scaligera

Jedním z nejznámějších měst na cestě kolem Lago di Garda je Sirmione, které najdete v jižní části jezera. Hlavní dominantou města a největší turistickou atrakcí je hrad Rocca Scaligera, který pochází ze 13. století. Po krásné procházce se na konci výběžku můžete pokochat výhledem na moře a prohlédnout si zbytky římské vily Grotte di Catullo. Zatoužíte-li po odpočinku, neváhejte zavítat na pláž Lido delle Bionde.

Vášniví cyklisté ocení 45 km dlouhou cyklostezku v městečku Peschiera del Garda. Místo je vhodné pro vyjížďky na kánoích a na pěší turistiku. V roce 1511 se prý ve svatyni Santuario della Madonna del Frassino zjevila Panna Marie. Proto sem 11. května míří každoročně spoustu poutníků. Ve městě je dále k vidění benátská brána Porta Verona postavená v roce 1553.

Východní část

Jižní část východní části přeje zábavě. Najdete zde hned několik zábavních parků, jako jsou Gardaland, Sequoia Adventures, Movieland Studios nebo The Caneva Aquapark.

Pokud budete pokračovat po východním pobřeží na sever, přijedete k výběžku Punta San Vigilio. Prohlédnout si můžete krásný udržovaný park Parco Baia delle Sirene (placený) nebo se občerstvit v místní taverně, odkud je nádherný výhled na jezero. Krásné místo pro zamilované.

O 4 km dále narazíte na malebné městečko Torri del Benaco, které je bezesporu jedno z nejhezčích ve východní části jezera Lago di Garda. Kouzlo místa podtrhují kamenné paláce, zbytky hradeb, spousta průchodů a hrad Castello Scaligero s muzeem. V této oblasti je také možné vidět tzv. citronové domy.

Malcesine - Castello Scaligero di Malcesine
Malcesine – Castello Scaligero di Malcesine

Město Brenzone del Garda je vhodné pro milovníky odpočinku, a stejně tak i pro nadšence do sportu. Najdete zde jak dostatek pláží, tak řadu stezek, které jsou vhodné pro pěší túry nebo pro výlety na horských kolech. V osadě Porto se nachází turistické centrum, které vám kromě map poskytne spoustu informací a tipů na různé výlety.

Naše poslední zastávka východní části (před návratem na sever), je městečko Malcesine. Dominantou je místní hrad Castello Scaligero di Malcesine, který byl postavený rodinou Scaligeri okolo roku 1300. Hrad byl v roce 1902 prohlášen za národní památku. Můžete se také vydat na horu Monte Baldo – buď pěšky po vyznačených cestách nebo lanovkou. Lanovka se během jízdy pomaličku otáčí a tudíž je možné si tak vychutnat nádherný výhled na hory a jezero.

Závěrem

Roadtrip – cesta kolem Lago di Garda bude skvělým dobrodružstvím. Jezero se dá s pár přestávkami objet i za jeden den. Je to ovšem náročné a není možné vidět všechna doporučená místa. Proto si vyčleňte dostatek času na absolvování této dobrodružné cesty kolem jezera. Týden je ideální, ale záleží na vašich možnostech a preferencích.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na