Urbino – rodné město slavného motocyklového závodníka

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Marche > Urbino – rodné město slavného motocyklového závodníka
Urbino - Palazzo Ducale

Urbino – rodné město slavného motocyklového závodníka

Urbino je rodné město slavného motocyklového závodníka. Tím je sympatický, věčně usměvavý, devítinásobný mistr světa silničních motocyklů – Valentino Rossi. Urbino se nachází ve střední Itálii, v regionu Marche a v roce 2020 žilo v tomto krásném městečku přes 13 800 obyvatel. Najdete ho pouhých 30 km na jihovýchod od třetího nejmenšího státu Evropy – San Marina a 25 km jihozápadně se pak rozprostírá město Pesaro, které je oblíbeným přímořským letoviskem, zejména pro rodiny s dětmi.

Památky a zajímavosti

Urbino - Palazzo Ducale
Urbino – Palazzo Ducale

Největším lákadlem pro turisty je bezesporu Vévodský palác (Palazzo Ducale), který nechal postavit tehdejší vévoda Federico da Montefeltro. Palác pochází z 2. pol. 14. století a je považován za architektonický zázrak, který spojuje všechny prvky tehdejší kultury – astronomii, matematiku, astrologii, geometrii a dekorativní umění. V dnešní době si můžete uvnitř paláce prohlédnout Národní galerii, která obsahuje obrazy vykazující znaky současné západní kultury. Pro více informací navštivte oficiální stránky galerie.
Hned naproti Vévodskému paláci si můžete prohlédnout kostel Chiesa di San Domenico, který byl postavený v letech 1352 – 1365.

V 1021 byla ve městě založena hlavní katedrála Duomo di Urbino, ale ta byla několika zemětřeseními zničena. Na jejím místě dnes stojí katedrála, jejíž stavba započala v roce 1789 a v roce 1801 byla dokončena. Ani ta ovšem neunikla několika zemětřesením a kvůli rekonstrukcím byla občas uzavřena pro návštěvníky.

Valentino Rossi není jediným slavným rodákem tohoto městečka. Těch osobností je více. Další, který rozhodně stojí za zmínku je italský malíř a architekt Raffael Santi. Zajímavostí je, že Reffael se narodil v Urbinu na Velký pátek (28. 3. 1483) a zemřel v Římě, také na Velký pátek (6. 4. 1520). Z jeho rodného domu se stalo muzeum (Casa di Raffaello). Obdivovat můžete jak pokoje a vybavení domu, tak i umělcovy první kresby a malby, a také obrazy, které namaloval Raffaelův otec.

Okolí Urbina

Rocca Ulbadinesca

35 km na jihozápad od Pesara a 80 km západně od Ancony se rozprostírá obec Sassocorvaro, kde najdeme pevnost v renesančním stylu – Rocca Ulbadinesca. Tato pevnost je považována za zázrak vojenské architektury. Pevnost navrhl italský malíř, sochař, vojenský inženýr a architekt Francesco di Giorgio Martini. Uvnitř si můžete prohlédnout renesanční nádvoří s freskami a folklórní muzeum. Během 2. světové války se zde ukládala slavná italská díla, aby nedošlo k jejich odcizení. Pod obcí je uměle vytvořené jezero s přehradou, která byla postavena v 50. letech 20. století. Přehrada dnes slouží jako zdroj zavlažování.

San Leo

Do 15. srpna 2009 byla vesnička San Leo součástí regionu Marche, ale na základě referenda došlo k územní změně a San Leo patří v současnosti do regionu Emilia-Romagna. Nachází se půl hodinky jízdy autem od San Marina. Kolem roku 1173 byla postavena lombardskými mistry místní katedrála. Má půdorys ve tvaru latinského kříže a původně byla spojena s biskupským palácem.
S vesničkou San Leo je spjato několik známých osobností, jako např. Dante Alighieri (1265 – 1321), Ennio Morricone (1928 – 2020), který byl od roku 2010 čestným občanem obce; Federico da Montefeltro (1422 – 1482), Sv. František z Assisi (1181 nebo 1182–1226) nebo Umberto Eco (1932 – 2016), který se též stal čestným občanem, ale až v roce 2011.

Závěrem

Město Urbino není jen rodné město slavného motocyklového závodníka, ale najdeme zde také mnoho muzeí, bašt, vil, parků a kostelů. Historická část města byla v roce 1998 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Budete-li mít cestu kolem, navštivte toto krásné italské město. Díky spoustě mladých lidí, kteří ve městě studují jsou zde i celkem přiměřené ceny.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na