Italské pivo

Italské pivo

Italské pivo
Pivo

Italské pivo se s českým pivem nedá moc srovnávat a českého pivaře nijak nenadchne. Ale ani neurazí. Když je žízeň, tak si pochutnáte i na tom italském pivu. Pokud ne, a nedáte na české pivo dopustit, tak i v Itálii běžně zakoupíte naše piva jako např. Pilsner nebo Budvar. Nejvíce konzumovaným italským pivem je, stejně jako u nás, světlý ležák.

Italských pivovarů je velké množství. Pojďme se podívat na ty nejznámější, které jsme pro přehlednost rozdělili do regionů.

Severní Itálie

Severní Itálie je nejprůmyslovější, a proto není divu, že je v této oblasti největší koncentrace pivovarů.

Valle d’Aosta

V tomto regionu se vyrábí jedno z nejvíce oblíbených italských piv Birra Moretti. Pivovar založil Luigi Moretti v roce 1859 v Udine, v regionu Friuli – Venezia Giulia. V současné době sídlí v obci Pollein, v regionu Valle d’Aosta a pivovar vlastní společnost Heineken.

Friuli – Venezia Giulia

Z tohoto regionu pochází, a zároveň v něm sídlí, známý a oblíbený pivovar Castello di Udine, který byl založen v roce 1997.
Dalším pivovarem této oblasti, který sídlí v Terstu je pivovar Theresianer. Ten byl založen podnikatelem Martinem Zanettim. Původně ovšem sídlil v obci Treviso na Benátsku.

Veneto

Oblast Benátsko (Veneto) je také proslulá výrobou piva. Najdeme zde například pivovar Berrificio Antoniano (v obci Ronchi di Campanile), pivovar Birra Arcadia (ve městě Padova), pivovar CRAK Brewery (v obci Campodarsego) nebo pivovar White Pony Microbrewery (v obci Piove di Sacco).

Lombardia

Z oblasti Lombardie můžeme jmenovat například pivovar Brewfist (sídlící v obci Codogno), Berrificio Menaresta (sídlící v obci Carate Breanza), pivovar Berrificio Italiano (v obci Lurago Marinone) nebo pivovar Extraomnes (v obci Marnate).

Piemonte

V této severní části Itálie najdeme například pivovar Menabrea (v obci Biella) nebo pivovar Montegioco, který se nachází ve stejnojmenné obci.

Trentino – Alto Adige

V této oblasti je známý pivovar Forst, který se nachází v obci Lagundo (známé také jako Algund).

Střední Itálie

Ve střední Itálii je koncentrace pivovarů nižší, ale v oblasti Lazia a Emilia-Romagna jsou významné a známé pivovary.

Lazio
Pivo Peroni - Nastro Azzurro
Pivo Peroni – Nastro Azzurro

Jeden z nejznámějších pivovarů v Itálii sídlí v regionu Lazio. Jedná se o pivovar Birra del Borgo. V roce 1999 to byl pro majitele jen koníček, který se později změnil v práci a nakonec v sen otevřít si vlastní pivovar. To se mu podařilo v roce 2005 a po dalších čtyřech letech se jeho pivovar stal jedním z nejlepších v Itálii.
Konkuruje mu například Birra Industriale Peroni, který se nachází dokonce ve stejném regionu (v Římě). Tento pivovar založil Francesco Peroni v roce 1846. Mezi nejznámější značky tohoto pivovaru patří například Nastro Azzuro, Peroni, Peroni Crystall, Peroni Gran Riserva, Peroncino, Peroni Leggera a další.
Ve stejné oblasti dále najdeme například pivovar Revelation Cat, který sídlí v Římě.

Emilia-Romagna

V oblasti Emilia-Romagna najdeme pivovary jako např. Berrificio del Ducato (ve městě Parma), který je od roku 2007 jedním z nejoceňovanějších pivovarů na světě, dále pivovar Toccalmatto (v obci Fidenza), pivovar Bad Brewer, nacházející se ve známém a krásném přímořském letovisku Riccione nebo pivovar I.C.B. Italian Craft Brewery (ve městě Ravenna).

Toscana

Toskánsko je proslulé především výrobou dobrého vína, ale najdeme zde i pivovar Berrificio Brùton, který sídlí v krásném městečku Lucca.

Umbria

V obci Gualdo Tadino je pivovar Birra Flea, jejichž piva poznáte na první pohled podle hezky barevné etikety.

Jižní Itálie

Jižní Itálie již není průmyslovým centrem země. Je zaměřena spíše na zemědělství, a proto zde není tolik pivovarů jako v severní Itálii, případně ve střední Itálii.

Puglia

Přímo v podpatku proslulé italské „boty“, v obci Leverano, se nachází pivovar Birra Salento. Ten je zastupuje pivovary v jižní Itálii.

Sardegna

Nejoblíbenějším a nejznámějším pivem na tomto italském ostrově je pivo Ichnusa, které má svoji typickou originální chuť. Budete-li na Sardinii, neváhejte ho vyzkoušet.

Závěrem

Jak vidíte, severní Itálie zde má zastoupeny všechny regiony, co se výroby piva týče. Ve střední Itálii se také najde několik kvalitních pivovarů a v jižní Itálii, která je více zemědělská než průmyslová, je pivovarů nejméně.

Další zajímavé články, nejen o italské gastronomii, najdete zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.Sdílej na