Roadtrip – Via Emilia

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Roadtrip – Via Emilia
Roadtrip

Roadtrip – Via Emilia

Tentokrát vám doporučíme vydat se na Roadtrip po tepně regionu Emilia-Romagna, která již v dávných dobách spojovala města Piacenza a Rimini – Via Emilia. Cesta byla dokončena v roce 187 př. n. l. a byla pojmenována po římském konzulovi Marku Emiliu Lepidu. Stala se významným symbolem s kulturním, historickým i ekonomickým významem. Byla vybudována na strategickém místě, v údolí řeky Pád. Díky skvělým podmínkám pro zemědělství se kolem cesty začala stavět jak civilní, tak vojenská sídla.

V dnešní době měří silnice něco málo přes 260 km a považuje se za jednu z nejkrásnějších na světě. V její blízkosti se nachází, například, 17 přírodních parků, 18 poutních míst, 11 zábavních a 13 dobrodružných parků. Dále také 20 golfových hřišť, 110 km vybavených pláží, četné cyklistické stezky, lyžařská střediska a města umění, z nichž 3 jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tento roadtrip bude jedno velké dobrodružství.

Interaktivní mapa

Vyrážíme na cestu

Západnější část

Roadtrip jsme pojmenovali jako Via Emilia, která je hlavní tepnou regionu Emilia-Romagna, a z toho se pokusíme vidět co nejvíce. Rozhodně se to nedá projet za jeden den, jako to mu bylo u roadtripu kolem Lago di Garda.

Zaměříme se především na města a pár dalších zajímavých míst, které se příliš nevzdalují od hlavní silnice. Doporučujeme projet trasu od západu na východ a začít tedy v krásném, historickém a poklidném městě Piacenza. Zde si můžete, mimo jiné, prohlédnout významnou románskou baziliku Nanebevzetí Panny Marie (Duomo) z přelomu 12. a 13. století s krásnými gotickými malbami.

Parma - Cattedrale di Santa Maria Assunta
Parma – Cattedrale di Santa Maria Assunta

Než dojedete do městečka Parma, proslaveného především známou parmskou šunkou (prosciutto) a parmezánem (Parmigiano-Reggiano). Tedy produkty, které zná celý svět, navštivte krásné starověké městečko Castell’Arquato s impozantní pevností Rocca Viscontea ze 14. století. Další krásnou historickou vesnicí je Vigoleno a jí dominující hrad.

Mezi Parmou a městem Reggio nell’Emilia je další vesnice s krásným hradem s pestrou minulostí, a s freskami z 16. století – Montechiarugolo. V již zmíněném městě Reggio nell’Emilia si nenechte ujít, například, katedrálu (Duomo – nazývaná také Santa Maria Assunta), která byla postavená okolo roku 857. K její obnově a znovu otevření přispěli i současní umělci.

Modena - Museo Enzo Ferrari
Modena – Museo Enzo Ferrari

Milovníci rychlých aut si jistě nenechají ujít krásné město Modena, kde se mohou, v muzeu Enza Ferrari, pokochat pohledem na spoustu historických i současných automobilů této značky. Návštěva muzea je zajímavá také pro ženy. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti :-).

Východnější část

Bologna - Due Torri
Bologna – Due Torri

Nevynechejte ani centrum gastronomie a město s nejstarší univerzitou na světě. Tím je krásná Bologna, označovaná také jako „červené město“. Zdolejte 498 schodů na věž Asinelli a prohlédněte si město hezky z výšky. Stojí to za to.

Pokud budete mít čas nazbyt, navštivte cestou do města Faenza další krásné obce – Dozza a Brisighella. Turistickým lákadlem města Feanza je tradice výroby keramiky. V místním muzeu, zapsaném také na Seznamu světového dědictví UNESCO, se dozvíte o místní výrobě keramiky vše.

Symbolem města Forlì je Abbazia di San Mercuriale (Opatství Mercuriale). Historii města poznamenaly čtyři brány. Dochovala se ale jen jedna z nich – Porta Schiavonia. Nechybí ani samozřejmě budovy, na které jste už v Itálii zvyklí. Tedy paláce, kostely, divadla a muzea. Krásná náměstí jsou snad už také samozřejmostí.

Dále doporučujeme navštívit pevnost Fortezza di Castrocaro Terme z 10. století.

Ravenna - mozaiky
Ravenna – mozaiky

Jedním z historicky nejvýznamnějších italských měst je Ravenna. Nabízí velké množství nádherných mozaik a díky nim jsou některé budovy zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve městě je, mimo jiné, pohřben světově proslulý italský básník Dante Alighieri.

Cesena /čti čezéna/ je předposlední město roadtripu na Via Emilia. Jeho přirozeným symbolem je Fontana Masini na náměstí Piazza del Popolo. Nedaleko náměstí si můžete prohlédnout jednu z dominant města. Jedná se o pevnost Rocca Malatestiana, která byla dokončena v 2. polovině 15. století. A za prohlídku stojí také opatství Abbazia di Santa Maria del Monte. Najdete ho přibližně 10 minut jihovýchodně od centra města. Vstup dovnitř je zdarma.

Rimini - přístav
Rimini – přístav

A na závěr cesty krásné, velmi oblíbené, přímořské letovisko Rimini. Nachází se pouze 10 km od San Marina, třetího nejmenšího státu v Evropě. Rimini je největší evropské přímořské letovisko, kam jezdí nejen spousta Čechů, ale také Němců a Italů.

Závěrem

Do interaktivní mapky jsme vyznačili města tohoto roadtripu, nejkrásnější vesnice, významnější hrady a zábavní a dobrodružné parky. Délka roadtripu je tedy velmi individuální. Záleží na vašich preferencích a dalších okolnostech. Informace jsme čerpali výhradě z vlastních zkušeností a z oficiálních stránek regionu.

Buon viaggio! 😉


Sdílej na