9 italských unikátů

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > 9 italských unikátů
Nejkratší řeka na světě

9 italských unikátů

9 italských unikátů – existuje mnoho italských míst, budov, událostí či měst, které jsou jedny z „nej“ na světě nebo v Evropě. Znáte ale skutečné italské unikáty? Níže najdete těchto 9 zajímavostí, které jsme pro vás prozatím vypátrali.

1. Nejmenší restaurace na světě

Nejmenší restaurace na světě
Nejmenší restaurace na světě Foto zdroj: soloperdue.it

Ano, je to tak. Právě v Itálii se nachází nejmenší restaurace na světě. Jmenuje se příhodně “Solo Per Due”. V restauraci je pouze jeden stůl, kam lze usadit pouze 2 lidi. Ti tak mají kuchaře i číšníka jen pro sebe. Restaurace se nachází v regionu Lazio, v obci Vacone (cca 60 km severně od Říma).

2. Nejkratší řeka na světě

Nejkratší řeka na světě
Nejkratší řeka na světě
Foto zdroj: Marco Ghirello (Unsplash)

Itálie se také může pochlubit nejkratší řekou na světě, která měří pouhých 175 metrů. Jmenuje se Aril a vlévá se do Gardského jezera. Přes řeku Ri (jak ji nazývají místní) vedou celkem tři mosty a najdete na ní i menší vodopád.

3. Vodopád v centru města

Castello Boncompagni Viscogliosi
Castello Boncompagni Viscogliosi
Foto zdroj: frosinonetoday.it

U vodopádů ještě chvíli zůstaneme. 27 metrů vysoké vodopády se nacházejí v samotném obydleném centru města Isola del Liri, v regionu Lazio. Na balvanu z travertinu stojí starobylý zámek Boncompagni Viscogliosi, který blokuje tok řeky Liri. Tím ji donutil rozdělit se na dvě ramena a vznikly tak tyto úžasné vodopády. Jedná se o světový unikát, který jinde ve světě nenajdete.

4. Nejstarší univerzita na světě

Za nejstarší univerzitu na světě se považuje ta v Boloni, v regionu Emilia-Romagna. Údajně otevřela své brány v roce 1088 a od té doby nepřestala fungovat.

5. Nejmenší stát na světě

Piazza San Pietro (Vaticano)
Nejmenší stát na světě

Vatikán, je nejmenším státem světa a zároveň nejnavštěvovanějším městským státem na světě. Tvoří enklávu uprostřed Říma. Rozloha tohoto městského státu je pouhých 0,44 km2 a žije zde 869 obyvatel (k únoru 2019).

6. Fontána, ze které teče červené víno 24 hodin denně

Fontána v Orteně
Fontána v Orteně Foto zdroj: nzherald.co.nz

Tímto nápadem se nechali Italové inspirovat. Nicméně je to jediná fontána, ze které teče červené víno nonstop. Fontána se nachází ve střední Itálii, v italském městě Ortona, v regionu Abruzzo. Napít se může každý poutník mířící do místní katedrály sv. Tomáše. Od spuštění fontány se počet poutníků zmnohonásobil. Opilci a ti, kteří by si snad chtěli nabrat víno do zásoby, nejsou vítáni.

7. Nejstarší banka na světě

Banca Monte dei Paschi di Siena, v regionu Toskánsko, byla založena roku 1472 a stále ještě funguje. V současnosti je dokonce čtvrtou největší italskou bankou.

8. Největší producent vína na světě

Produkce vína
Produkce vína

Itálie je aktuálně největším producentem vína ve světě*. Na území Itálie se vyprodukuje přes 50,2 milionů hektolitrů vína za rok. Na druhém místě je Francie (37,6 Mhl ročně) a na třetím místě je Španělsko (35,3 Mhl ročně).
*Zdroj: OIV, údaje jsou platné k dubnu 2022, jedná se o produkci za rok 2021

9. Nejvíce památek UNESCO

Itálie má nejvíce památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o 58 památek. Hned za ní je Čína s 56 památkami. (k září 2022)

Závěrem

Věříme, že existuje více než 9 italských unikátů. Pokud víte o dalších, napište nám.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na