Italská káva (Caffè italiano)

Itálie pro všechny > Italská kuchyně > Gastronomické zajímavosti > Italská káva (Caffè italiano)
Italská káva (Caffè italiano)

Italská káva (Caffè italiano)

Italská káva (Caffè italiano) se stala součástí každodenního života Italů, kteří jsou velmi vášnivými konzumenty tohoto povzbuzujícího černého nápoje. Většina z nich si bez šálku lahodné kávy nedovede představit den.

Italská káva v číslech

Typické italské nápoje - italská káva
Italská káva (Caffè italiano)

Jak potvrzuje výzkum společnosti AstraRicerche, konzumaci kávy po ránu považuje většina Italů jako klíčovou pro správný začátek dne. V to věří až 80 % Italů. Jedná se tedy o velmi zakořeněný zvyk. Pití kávy je každodenní radostí života pro 83,7 % Italů a 84,3 % dotázaných považuje kávu za symbol italského ducha. Pro 85 % Italů je to, mimo jiné, záminka k odpočinku od práce a každodenních činností. Nejvíce se konzumuje káva ve velkých městech a na jihu Itálie.

Přestože mnoho Italů preferuje konzumaci kávy v pohodlí domova, 65 % dotazujících uvedlo, že pití kávy v baru považují za skutečný rituál. Lahodný nápoj více oceňují spíše starší lidé.

Co se Evropy týče, tak je to právě Itálie, která je považována za domovinu kávy. Denně si tam lidé vychutnají přibližně 70 milionů káv. Denní průměr vypitých šálků, na jednoho obyvatele, se v různých průzkumech trochu liší. Udává se ale, že každý Ital v průměru vypije 3 – 4 šálky kávy denně.

Historie italské kávy

Káva a její povzbuzující účinky byly objeveny v Etiopii, přibližně v 10. století. Legenda říká, že si jeden pastýř všimnul neobvyklého chování u svých koz, které spásaly plody kávovníku. Sám boby vyzkoušel a jeho povzbuzující účinky ho příjemně překvapily. Později se káva rozšířila do Arábie, Egypta a dalších zemí. Do Evropy pak mnohem později.

V Itálii se první káva objevila v Benátkách. V roce 1570 ji tam přivezl lékař a botanik z Padovy, Prospero Alpini. Objevil ji v Egyptě během své služební cesty. Tenkrát se věřilo, že má léčivé účinky, a proto se prodávala káva jen v lékárnách. Postupem času byla otevřena první kavárna v Itálii. Bylo to v roce 1683 na slavném benátském náměstí Piazza San Marco. V následujícím desetiletí se začala v Benátkách otevírat jedna kavárna za druhou a netrvalo to dlouho a káva se rozšířila i do dalších italských měst, jako například do Neapole, Padovy, Říma či Turína.

Káva byla ovšem drahá, a proto si ji mohli zpočátku dopřávat především lidé z bohatých rodin a šlechta. Svého času byla dokonce označována za „ďáblův nápoj“, kvůli svým povzbuzujícím účinkům.

Závěrem

Omkafè Diamante - italská zrnková káva (1kg)
Omkafè Diamante

Legendární italská káva je nejen nejrozšířenějším italským nápojem, ale zároveň symbolem pohostinnosti. Mezi nejrozšířenější značky italské kávy v České republice patří Bristot, Illy, Lavazza, Pellini a Segafredo Zanetti.

Na našem e-shopu můžete zakoupit prémiovou italskou kávu z oblasti Lago di GardaOmkafé Diamante, případně kávu Settegrammi, která se dováží z regionu Veneto.

Napříč celou Itálií můžete ochutnat přibližně 60 druhů kávy. Na našem webu, v sekci „Recepty“ můžete najít postup na přípravu italského nápoje „Affogato al caffè e Amaretto“ a také třeba na vynikající tradiční italský dezert Tiramisu. Ten se přece také bez kávy neobjede ;-). Tak dobrou chuť.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o italské gastronomii najdete zde.

Sdílej na