Typické italské nápoje

Typické italské nápoje

Typické italské nápoje

Typické italské nápoje jsou všeobecně známé a proslulé. Ať už si rádi dopřejete nealkoholické nebo dáváte přednost alkoholickým nápojům, Itálie má rozhodně co nabídnout. Pojďme si společně připomenout ty nejtypičtější italské nápoje. V menu je najdete pod hlavičkou „bevande“.

Nealkoholické nápoje

Káva

Typické italské nápoje - italská káva
Italská káva

Italové jsou velkými milovníky kávy. Udává se, že se denně vypije na území Itálie přibližně 70 milionů šálků kávy v italských restauracích a kavárnách. Každý Ital v průměru vypije 4 šálky kávy denně, a proto není divu, že existuje i mezinárodní den kávy, který připadá na 1. října.
Mezi nejznámější italské značky kávy, které jsou též velmi populární u nás, jsou např. Segafredo Zanetti, Illy, Lavazza nebo Bristot.
My jsme ochutnali výtečnou kávu ze severní části jezera Lago di GardaOmkafe. Potěšit s ní můžete sebe i své přátele. Za výhodnou cenu ji můžete zakoupit na našem e-shopu zde.“

Alkoholické nápoje

Likéry

Limoncello - tradiční italský nápoj
Limoncello – tradiční italský nápoj

Výborným sladkým likérem je mandlové Amaretto. Je oblíbené samotné, ale najde využití také v italské kuchyni, například při přípravě typického italského dezertu Tiramisu.
Neméně oblíbený likér je Limoncello, který se vyrábí především v jižní Itálii.
Dalším jmenovaným likérem je anýzový likér Sambuca, který se často pije jako digestiv.
A co se likérů týče, nesmíme zapomenout ani na vaječný likér, ze kterého v Itálii připravují skvělé Bombardino :-). To vzniklo v oblasti Livigna a je to oblíbený horký alkoholický nápoj, který se pije především v zimě v lyžařských střediscích.

Aperitivy

Aperol Spritz - letní osvěžující koktejl
Aperol Spritz – osvěžující koktejl

Oblíbeným aperitivem je Aperol, který vznikl v roce 1919 v krásném městě Padova. Tento aperitiv je hlavní přísadou nám známého osvěžujícího koktejlu Aperol Spritz. Nabídnou vám ho ve všech italských přímořských letoviscích a kdekoli v restauraci, kam usednete, abyste si dopřáli trochu odpočinku ;-).
Dalším z italských aperitivů, který známe i u nás je Campari. Je to kořeněný nápoj, který se často podává s ledem. Doplněn může být i o plátek pomeranče a bývá taktéž často součástí různých koktejlů. Jeho receptura tvoří 86 bylin.

Destiláty

Zapomenout nesmíme ani na italskou pálenku – grappa. Té existuje více druhů, a proto může mít pokaždé trochu jinou chuť.

Pivo

Pivo Peroni - Nastro Azzurro
Pivo Peroni – Nastro Azzurro

Co se týče piva, Italové se sice mezi světovou špičku neřadí, ale mají své pivovary a značky piv, které jsou známé celosvětově. Názvy jako Peroni, Nastro Azzurro, Birra Moretti, Castello di Udine či Birra del Borgo patří mezi ty nejznámější.

Víno

víno
Italské víno

Itálie je často označována za kolébku vinařství a má na to plné právo. Každý region má své vinice a odrůdy. Italská vína bývají lehká a velmi oblíbená. Mezi nejznámější bílá vína patří např. Pinot Grigio, Pinot Bianco či Orvieto. Z červených je to pak Barolo nebo Montepulciano. Oblíbenými šumivými víny jsou pak Prosecco a Lambrusco.

Jistě také znáte aperitiv Cinzano, což je světoznámá italská značka vermutů. Byla založena v roce 1757 Giovannim Cinzanem, který v témže roce toto aromatizované víno poprvé vyrobil. Kromě klasických aperitivů (bílé, červené a extra dry) prodávají také šumivá vína a jiné produkty.
Další světoznámou italskou značkou je Martini, která vyrábí známé aperitivy skládající se z vermutu a ginu. K dostání jsou základní Martini – extra dry, bílé, růžové a červené. Nabízí ale i mnoho jiných produktů.


 

Další zajímavé články, nejen o italské gastronomii, najdete zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na