Liguria – třetí nejmenší region v Itálii

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Liguria > Liguria – třetí nejmenší region v Itálii
Ligurie - Portofino

Liguria – třetí nejmenší region v Itálii

Liguria je třetí nejmenší region v Itálii (po Valle d’Aosta a Molise). Leží v severní Itálii na pobřeží Ligurského moře a je obepínána Janovským zálivem. Jedná se o velmi hornatou oblast, která sousedí ze západu s Francií a částečně s regionem Piemont. Z východu sousedí s regiony Emilia-Romagna a Toscana.

Italská riviéra

Liguria - Cinque Terre
Liguria – Cinque Terre

Hlavním městem regionu Liguria je důležité přístavní město Janov (Genova), které mělo v roce 2021, na konci března, 556 354 obyvatel. Zároveň se jedná o rodiště světoznámého mořeplavce Kryštofa Kolumba.
Většinu pobřeží tvoří tzv. Italská riviéra, někdy nazývaná též Ligurská riviéra. O množství krásných přímořských letovisek zde rozhodně není nouze. Od Janova směrem na západ se rozprostírá Riviera di Ponente a směrem na východ Riviera di Levante. Zde se nachází také skalnatá pobřežní oblast Cinque Terre, zahrnující obce Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Nicméně obě riviéry nabízejí krásné a čisté pláže, takže s výběrem letoviska jen těžko šlápnete vedle.

Provincie a nejkrásnější vesnice

Ligurie - provincie
Liguria – provincie
Foto zdroj: italyheritage.com

Liguria (česky Ligurie) se dále dělí na 4 provincie – Genova, Imperia, La Spezia a Savona. Od roku 2001 existuje „Klub nejkrásnějších vesnic v Itálii“, který byl založen z iniciativy Asociace italských obcí (ANCI). Každá provincie má tak několik obcí, které stojí za vidění.

Provincie:

  • Genova – Campo Ligure, Moneglia
  • Imperia – Apricale, Cervo, Diano Castello, Lingueglietta, Perinaldo, Seborga, Taggia, Triora
  • La Spezia – Brugnato, Framura, Montemarello (Ameglia), Tellaro (Lerici), Varese Ligure, Vernazza
  • Savona – Borgio Verezzi, Castelvecchio di Rocca Barbena, Colletta di Castelbianco, Finalborgo (Finale Ligure), Laigueglia, Millesimo, Noli, Zuccarello

Ligurská kuchyně

Pesto genovese
Pesto genovese

Asi nejznámější specialitou této oblasti je pesto. Především pak Pesto Genovese. Přidává se do různých pokrmů a vznikají tak chutná jídla jako například polévka Minestrone alla genovese anebo ligurské těstoviny Trofie con pesto e parmeggiano.

Chléb focaccia, která se vyrábí po celé Itálii v mnoha příchutích a variantách, má původ právě v Ligurii. A s ní i další italské druhy pečiva jako např. Pan d’ordiu nebo měkký sendvič libretto.

Focaccia
Focaccia

Ligurie nepatří mezi nejvýznamnější oblast pro pěstování vinné révy, nicméně se dá i z této oblasti pořídit kvalitní italské víno. Například sladké dezertní víno Sciacchetrà nebo víno Cinque Terre, které se vyrábí v poměrně omezeném množství. A k vínu neodmyslitelně patří také italské sýry. V této oblasti si můžeme pochutnat na sýru Marzolino, který sice pochází z Toskánska, ale vyrábí se hojně i v Ligurii.

Ligurská kuchyně je vyhlášená díky pokrmům z mořských plodů. Pokud je máte rádi, ochutnejte jídlo s krevetami, mušlemi, chobotnicemi, ančovičkami či jinými rybími specialitami, a určitě nebudete zklamaní.

Závěrem

Ligurie - Portofino
Liguria – Portofino

Ať už chcete prožít aktivní nebo válecí dovolenou, Liguria – třetí nejmenší region v Itálii, je to pravé ořechové. Kromě výše zmíněných obcí a měst, stojí dále za vidění San Remo, Portovenere nebo luxusní a nejdražší letovisko Portofino, kde často tráví dovolenou největší světové celebrity.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na